MP37 "Pozytywka"
Biblioteka przedszkolna zaprasza!


Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników do naszej biblioteki.

Biblioteka przedszkolna zaprasza w każdą środę od godziny 15:00.

Zadania do baśni Andersena
Plik do pobrania: tutaj
Hans Christian Andersen
Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w najbiedniejszej dzielnicy Odense jako syn szewca i praczki. Duński baśniopisarz i prozaik. Potomek ubogiej rodziny, od dziecka marzył o karierze aktorskiej, jednak nie dość atrakcyjne warunki fizyczne uniemożliwiły mu realizację planów. Hans Christian Andersen zasłynął przede wszystkim jako autor baśni dla dzieci, historii. Pisał też wiersze, powieści, sztuki teatralne, autobiografie, dzienniki, wrażenia z podróży i listy. Zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolighed koło Kopenhagi. Baśnie Andersena urzekają prostotą fabuły i stylu, a jednocześnie głębią refleksji. Pełne ciepła i wzruszającego humoru, niosą optymistyczne przesłanie. Stały się ulubioną lekturą dla dzieci i dorosłych. Czytając baśnie Hansa Christiana w różnych okresach życia, odkrywamy coraz to nowe, ważne dla nas wszystkich prawdy o ludzkiej naturze i psychologii, prawdy, które są istotne i ważne dla rozwoju każdego człowieka.
Maria Konopnicka
Maria Konopnicka - urodziła się 23 maja 1842 w Suwałkach. Była drugim dzieckiem Józefa i Scholastyki Wasiłowskich. Napisała piękne wiersze dla najmłodszych. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody.

Jej najbardziej znane wiersze to: Choinka w lesie, Co słonko widziało, Czy to bajka…, Czytanie, Muchy samochwały, Ogródek, Pranie, Sposób na laleczkę, Stefek Burczymucha, Zła zima, Żuczek, Pojedziemy w cudny kraj, Podróż na bocianie, Jesienią, Kukułeczka, Jabłonka, Pan Zielonka, Zła zima, Tęcza, itp.
Konkurs czytelniczy - "Książka mój przyjaciel" 2016
Biblioteka przedszkolna Smyk

zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym Książka mój przyjaciel. Raz w tygodniu odbieramy kartę z zadaniem do wykonania w domu, znajdującą się przy bibliotece (w holu przedszkola) oraz na stronie internetowej przedszkola (w zakładce Biblioteka).

Po zebraniu i wykonaniu wszystkich zadań - wypełnione karty,

w zamkniętej i podpisanej kopercie (imię i nazwisko dziecka, grupa) przekazujemy do pani Jadwigi Kaźmierczak - gr. IIIa.

Dodatkowo chętne dzieci zapraszam do konkursu plastycznego - na najciekawszą ilustrację do wybranego utworu literackiego.

Konkurs trwa od 29.02 do 11.04.2016.

Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi 18.04.2016.

Na zwycięzców czekają nagrody.

Organizator: Jadwiga Kaźmierczak
Biblioteka "SMYK"
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." - Wisława Szymborska

W naszym przedszkolu od czterech lat działa biblioteka, w której można wypożyczyć książki dla młodszych i trochę starszych dzieci. Założycielką jest Katarzyna Janicka, natomiast prowadzi ją Ewa Błauciak i Anna Bielecka.

Mamo i Tato, wiesz, że książka rozwija moją wyobraźnię. Lubię, jak mi czytacie, to nas zbliża.

Książkowe propozycje:

• Anna Onichimowska - Najwyższa góra świata
• Anna Sójka - Czytam od A do Z
• Astrid Lindgren - seria o Pipi Pończoszance, Emil ze Smolandii; Dzieci z Bullerbyn
• Ellen Weiss, Mel Friedman - Sebastian, czyli kot
• Florence and Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny
• Frances Hodgson Burnett - Mała księżniczka
• Heather Amery - Mity greckie dla najmłodszych
• Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolittle
• Jan Whybrow - Księga straszliwej niegrzeczności
• Julia Daszyńska - Cudaczek Wyśmiewaczek
• Kamil Giżycki - Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego
• Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka
• Piotr Wojciechowski - Z kufra pana Pompuła
• Renata Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy; Nie ma nudnych dni
• Tove Jansson - seria o Muminkach