MP37 "Pozytywka"
2013-05-29 Teatr Krasnale Janie Pan Rym
Teatr dzieciecy "Krasnale"
Zespół działa już od wielu lat, z powodzeniem bierze udział w prezentacjach dla naszych przedszkolaków, rodziców, uczniów okolicznych szkół podstawowych oraz w teatralnych imprezach zewnętrznych, takich jak: eliminacje Przeglądu Zespołów Jasełkowych i Kolędniczych organizowane przez Zielonogórski Ośrodek Kultury (wyróżnienie), Przegląd Teatrzyków Przedszkolaków oraz w miejskich przeglądach teatrów dziecięcych „Jaśnie Pan Rym” czy „O złote pióro Koszałka Opałka”.

Dwie ostatnie imprezy przynosiły nam kilkakrotnie wyróżnienia i tytuły laureatów, przy czym warto wspomnieć, że nasze przedszkolaki startowały wśród zespołów ze szkół.

Nagrody instruktorskie otrzymały również opiekunki teatru (2007, 2008).

Uświetnialiśmy też imprezy organizowane przez Zielonogórski Ośrodek Kultury, dział dziecięcy Wojewódzkiej Biblioteki im. C. K. Norwida oraz nagraliśmy już trzy słuchowiska w Radiu „Zachód”.

Na początku tej zabawy w teatr (od 2003 r., wtedy wspólnie z p. Alicją Pianowską) zapraszałyśmy dzieci wskazane przez nauczycieli jako mające uzdolnienia i predyspozycje do występów przed widownią. Zajęcia odbywały się popołudniami lub w czasie przeznaczonym na dowolną działalność dzieci. Wspólnie poznawaliśmy się, integrowaliśmy, ćwiczyliśmy podstawowe dyspozycje teatralne, by w końcu przygotowywać spektakle.

Od 2007 r. „Krasnale” działają w oparciu o grupę dzieci prowadzoną przez opiekunki zespołu – w trakcie całego pobytu dzieci w przedszkolu od „Maluszków” do „Starszaków” - realizując program pt „Przedszkolak tworzy teatr” (autorstwa Elżbiety Dobija).

W ostatnich latach wystawiliśmy sztuki: „Awantura w teatrze, czyli co jest najważniejsze”, „Nie ma tego złego”, „Psoty i kłopoty dzieciaków Doroty”, „Nie jedzcie stokrotek”, „Na strychu, czyli zabawa w Śpiącą Królewnę”, „Aniołkowe święta”, „Warto marzyć, warto śnić..”( pantomima), „Cyrk” , „Król” i „Piotruś Marzyciel”.

Scenariusze przedstawień przygotowywałyśmy wykorzystując teksty Zofii Wójcik (za zgodą autorki), wiersze Doroty Gellner, a ostatnio coraz częściej autorkami tekstów przedstawień, a od początku - opracowań muzycznych i scenografii są opiekunki teatru.

Instruktorki: Elżbieta Dobija i mgr Monika Duda